3 Gün Sonra Açıklanacak: Emekliler Zamlı Maaşlarını Bu Şekilde Öğrenecek

AKP iktidarı, Türkiye’de görülen yüksek enflasyon karşısında emeklilerin ezilmesine müsaade etmeye devam ediyor.

1 kilo et fiyatlarının 500 lirayı aştığı bir ekonomik ortamda, milyonlarca emekliyi 10 bin liralık ücretle bir ay geçinmeye mahkum eden iktidar, temmuz ayında yapılacak zamda da emeklileri isyan ettirecek kararlar aldı.

15 YILDIR EMEKLİLERE VERİLEN ÖDEME KESİLECEK

TÜİK tarafından paylaşılan haziran ayı enflasyon verisi yüzde 1.64 olurken, 6 aylık enflasyon farkı yüzde 23.73 olarak belirlendi. Bu oran, yasa gereği SSK ve Bağ-Kur emeklilerin maaşına otomatik olarak eklenecek. 2009 yılından beri aralıksız olarak uygulanan refah payı ödemeleri ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıklamasına göre bu yıl ödenmeyecek.

PAZARTESİ İTİBARIYLA MAAŞLAR ÖĞRENİLECEK

Enflasyon farkının maaşlara yansıtılması yasal düzenleme ile belirlendiğinden, TBMM’ye sunulacak herhangi bir kanun değişikliğine gerek kalmaksızın emekliler, bu ay enflasyon oranında zamlı maaşlarını almaya hak kazanacak.

Ancak söz konusu zam oranının kök maaşlara yansıtılacak olması, milyonlarca emeklinin alacağı ücrette bir karışıklık yaşanmasına neden olmakta. Pazartesi günü itibarıyla e-Devlet’e yansıması beklenen değişiklik ile emekli vatandaşlar, “Emekli Maaş Bilgisi” bölümünü ziyaret ederek alacakları net maaşı öğrenebilecekler.

BU EMEKLİLERİN MAAŞLARI DEĞİŞMEYECEK

Türkiye’de en düşük emekli maaşı alan yaklaşık 6 milyon vatandaş ise söz konusu zamdan yararlanamayacak. Kök maaşı 8 bin TL’nin altında olan emekliler, temmuz ayında yapılacak emekli zammı sonrası 10 bin TL almaya devam edecek.

Bu emeklilerin zamlı maaş alması için ise TBMM’ye yeni bir kanun teklifi sunulması ve emeklilerin taban aylıklarının yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yürüttüğü ekonomi politikaları çerçevesinde abartılı vergiler ve vatandaşın ücretlerinden yapılan kısıtlamalar düşünüldüğünde, ekonomistler geçtiğimiz yılın temmuz ayında yapılana benzer şekilde bu yıl da en düşük emekli maaşının değiştirilmeyeceğini ve milyonlarca emeklinin yıl sonuna kadar 10 bin lira almaya devam edeceğini düşünmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir